Saint Patrick's Day!
Żadne miejsce na ziemi tak mnie nie zachwyciło i zaczarowało jak Irlandia. Byłam zachwycona już samym widokiem z okna samolotu a co dopiero gdy zaczęłam zwiedzanie! Już za niecały miesiąc czyli 17 marca będziemy obchodzić Dzień Świętego Patryka. Jest to narodowe święto Irlandii oraz jedno z najchętniej obchodzonych świąt na świecie! Na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty, organizowane parady, imprezy, koncerty. Nie ukrywam, że jest to moje ulubione święto, jeżeli chodzi o kraje anglojęzyczne :) 


Najpierw kilka słów o tym wydarzeniu. W Irlandii Dzień Św. Patryka jest dniem wolnym od pracy. Kolor zielony jest symbolem kraju więc mieszkańcy paradują cały dzień poprzebierani.Z krajem i świętem również  kojarzy się koniczyna, gdyż jak głosi legenda Św. Patryk wykorzystując ją tłumaczył mieszkańcom dogmat trójcy świętej.
Tego dnia pije się duże ilości whiskey, oraz legendarnego piwa Guinness. Najbardziej uroczyście obchodzi się to święto w Dublinie, tam odbywa się kilkudniowy festiwal muzyki, tańca i sztuki.

Radosna  oprawa irlandzkiego święta corocznie przyciąga rzesze uczestników na całym świecie Najchętniej w Europie świętują mieszkańcy Holandii, Niemiec czy Półwyspu Apenińskiego,a na świecie w Ameryce, Australii, i krajach Azji. Najbardziej widowiskowa jest parada w Nowym Jorku, natomiast w Chicago ma miejsce niepowtarzalne zjawisko - przepływająca przez miasto rzeka jest zabarwiana na kolor zielony.
Fontanna przed Białym Domem również zmienia kolor na zielony. " Zazielenia się" także Empire State Building. Pośród innych znanych budowli i miejsc, które stają się zielone w tym dniu są Wodospady Niagara w Kanadzie czy London’s Eye w Anglii.
źródło: podroze.pl

Przejdźmy teraz do materiałów, które dziś dla was mam aby razem z uczniami świętować to wydarzenie :) Słownictwo jakiego użyłam to:

balloons, coins, hat, Irish flag, harp,
leprechaun, horseshoe, pot of gold, 
rainbow, clover

Oczywiście na samym początku mam dla was karty obrazkowe. Na fanpage'u Mambiatki  na Facebook'u część z was wyraziła chęć kart obrazkowych z napisami część bez dlatego przygotowałam dwie wersje :) Obydwie pobierzecie stąd / DOWNLOAD HERE
Przygotowałam również zielone karty do gry w memory. Wystarczy wydrukować w dwóch kopiach, zalaminować jeżeli macie taką możliwość i do dzieła! :) Karty dostępne tutaj / DOWNLOAD HERE wraz z czarno-białą wersją.
Moją ostatnią propozycją dzisiaj jest BINGO jednak na nieco innych zasadach. Drukujemy karty do bingo w rozmiarze A4 oraz dwie kostki. Karty laminujemy. Wszystko możecie pobrać stąd / DOWNLOAD HERE.
Teraz krótko o zasadach. Każdy uczeń otrzymuje jedną planszę. Będziecie również potrzebowali nakrętek od butelek. Najlepiej będzie jak usiądziemy z uczniami w kole, na przykład na dywanie. Rzucamy najpierw jedną potem drugą kostką. Zakrywamy obrazek na planszy zgodnie z kombinacją wylosowaną na kostkach. Przykładowo, jeżeli otrzymacie taką kombinację: 


to każdy uczeń kładzie nakrętkę na obrazku z garnkiem złota pod literką U. Kostkami mogą rzucać uczniowie na zmianę lub nauczyciel. Osoba, która jako pierwsza zakryje 5 obrazków w lini poziomej, pionowej lub po skosie krzyczy BINGO! i wygrywa.

Bawcie się dobrze!

All images by Freepik.com